English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerHasselager

Vejret i Hasselager

Opdateret 01:45 · Midtjylland
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Hasselager, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Hasselager mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Hasselager

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Hasselager og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Hasselager i Region Midtjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
13°
Delvist skyet
Føles som 13°·Luftfugtighed 97%
TV2 Vejret
13°
Delvist skyet
Føles som 13°·Luftfugtighed 97%
YR
13°
Delvist skyet
Føles som 13°·Luftfugtighed 97%

Lige nu i Hasselager: 13°, delvist skyet. I dag op til 19°, i morgen 18°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Hasselager – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 19° i Hasselager, og modellerne er uenige med 2,1° spredning. I morgen 18°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
13°
0,4 mm
18°
13°
6,0 mm
19°
13°
9,7 mm
20°
14°
4,9 mm
19°
13°
0,3 mm
18°
11°
1,5 mm
18°
10°
3,3 mm
ECMWFIFS · EU-standard
19°
12°
0,8 mm
17°
12°
8,4 mm
19°
13°
7,7 mm
19°
14°
4,9 mm
19°
13°
0,5 mm
17°
11°
0,2 mm
17°
10°
3,8 mm
YR / METMET Norway
19°
13°
0,3 mm
19°
14°
19°
14°
12,6 mm
20°
14°
4,9 mm
19°
13°
0,3 mm
18°
11°
1,5 mm
18°
10°
3,3 mm
GFSNOAA · USA
20°
12°
0,8 mm
20°
11°
0,9 mm
19°
4,7 mm
18°
12°
8,7 mm
18°
12°
18°
11°
18°
11°
0,3 mm
ICONDWD · Tyskland
19°
13°
19°
13°
2,9 mm
18°
10°
7,4 mm
18°
13°
10,5 mm
16°
12°
18°
11°
17°
12°
Konsensusgennemsnit · spredning
19°
13°
±2,1°
18°
12°
±2,8°
19°
12°
±1,6°
19°
13°
±2,2°
18°
13°
±2,6°
18°
11°
±1,4°
18°
11°
±1,2°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Hasselager?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Hasselager rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 90/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,55° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Hasselager fører TV2 Vejret med 2 point ned til ICON. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Hasselager er sværere end de fleste. Selv den bedste tjeneste når kun 89 ud af 100, hvor den typiske danske by ligger på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
90
/100nr. #1
±0,55°inden for 2°: 100%±0,55 mm89%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
I
ICON
DWD (Tyskland)
88
/100nr. #2
±0,69°inden for 2°: 97%±0,78 mm76%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
81
/100nr. #3
±1,03°inden for 2°: 90%±1,85 mm53%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
G
GFS
NOAA (USA)
78
/100nr. #4
±1,21°inden for 2°: 88%±1,15 mm41%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
YR logo
YR
MET Norway
75
/100nr. #5
±1,41°inden for 2°: 74%±1,14 mm46%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°19°19°
13°
enige
I morgen2/9
18°17°19°
13°
enige
Tor3/9
19°19°19°
13°
enige
Fre4/9
20°19°20°
14°
enige
Lør5/9
19°19°19°
13°
enige
Søn6/9
18°17°18°
11°
enige
Man7/9
18°17°18°
10°
enige

Vejret i Hasselager - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Hasselager ligger i Region Midtjylland og har en mindre by. Vejret her er præget af det jyske indland, hvor der typisk er større forskel på dag- og nattemperatur end ved kysterne.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Hasselager over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 90 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 3.-plads (81). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Hasselager har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Vejret i Hasselager i tal

Det regner i gennemsnit 151 dage om året i Hasselager - vådest i juli, og flest soltimer får du i juni.

Varmeste dag
27,8°
2020–2024
Koldeste dag
-11,3°
2020–2024
Regnvejrsdage
151
om året i snit
Flest sol
Juni
13,4 t/dag
Vådeste måned
Juli
93 mm
Indbyggere
7.437
deler vejret her

Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Hasselager i september på cirka 17,8° om dagen og 11,7° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 27,8°, den koldeste faldt til -11,3°.

Sommeren 2026 i Hasselager

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Hasselager fik 11 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
11 mod 12 typisk
Tropenætter
1
Nedbør
64,8 mm
Soltimer
619
Kraftigste vindstød
76,3 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Hasselager måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag27,8°2020–2024
Koldeste dag-11,3°2020–2024
Varmeste måned20,5°august
Placeringnr. 284varmeste by →

Med typiske somre omkring 20,5° er Hasselager Danmarks nr. 284 varmeste by om sommeren og nr. 126 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Hasselager er august normalt den varmeste måned med omkring 20,5° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,8°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,3° og nætterne på 6,5°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 27,8°, den koldeste faldt til -11,3°.

MånedDagNat
januar4,9°
februar5,8°1,2°
marts7,5°1,1°
april10,3°2,9°
maj15°7,6°
juni19,3°11,5°
juli19,6°12,7°
august20,5°13,4°
september17,8°11,7°
oktober13,1°8,6°
november8,5°4,6°
december4,8°1,4°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Hasselager

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Hasselager?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,55 mm
ICON±0,78 mm
YR±1,14 mm
GFS±1,15 mm
DMI±1,85 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Hasselager lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Hasselager?

Næste tørvejrsdag i Hasselager: i dag.

i dag0,4 mm
i morgen2,9 mm
torsdag 3/97,7 mm
fredag 4/94,9 mm
lørdag 5/90,3 mm
søndag 6/90,2 mm
mandag 7/93,3 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Hasselager mod nabobyerne

Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.

Byjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Hasselager4,9°5,8°7,5°10,3°15°19,3°19,6°20,5°17,8°13,1°8,5°4,8°
Kolt4,6°5,7°7,5°10,7°15,3°19,6°19,6°20,6°17,8°12,9°8,2°4,5°
Tranbjerg4,9°5,8°7,5°10,3°15°19,3°19,6°20,5°17,8°13,1°8,5°4,8°
Stavtrup4,9°5,8°7,4°10,4°15,1°19,5°19,7°20,5°17,8°13°8,5°4,8°

Sommeren 2026 i Hasselager

Hasselager har fået 11 sommerdage under landsmedianen.

11sommerdage
landsmedian 12
1tropenætter
619soltimer
landsmedian 609
65mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Hasselager – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Hasselager?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Hasselager har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 90 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Hasselager?
I Hasselager ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 90/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,55° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Hasselager, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Hasselager mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Hasselager inden for to grader i 100 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Hasselager den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Hasselager ligger DMI nr. 3 af 5 med 81 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 90. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Hasselager?
Vejret i Hasselager er præget af det jyske indland, hvor der typisk er større forskel på dag- og nattemperatur end ved kysterne. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Hasselager.
Hvad er normalen for vejret i Hasselager?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Hasselager i september på cirka 17,8° om dagen og 11,7° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 27,8°, den koldeste faldt til -11,3°.