Vejret i morgen og i weekenden i Hornbæk
Time for time · alle modeller side om sideSe hvordan vejret bliver i morgen i Hornbæk og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Hornbæk i Region Hovedstaden sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.
Lige nu i Hornbæk: 14°, klart. I dag op til 19°, i morgen 18°.
Kunne ikke hente vejrdata
Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.
Time for time
De næste 24 timer i Vejret i Hornbæk – alle tre tjenesterAlle prognoser side om side
Det du ikke får hos DMI eller TV2DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.
| Model | I dag 1/9 | I morgen 2/9 | Tor 3/9 | Fre 4/9 | Lør 5/9 | Søn 6/9 | Man 7/9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMIHARMONIE AROME | 19° 14° | 18° 14° 7,8 mm | 18° 14° 3,4 mm | 20° 14° 9,7 mm | 18° 15° 1,5 mm | 17° 14° 0,9 mm | 17° 13° 4,2 mm |
| ECMWFIFS · EU-standard | 19° 14° 1,2 mm | 18° 14° 8,4 mm | 18° 14° 9,0 mm | 20° 14° 7,2 mm | 19° 14° 3,0 mm | 17° 14° | 17° 13° 3,8 mm |
| YR / METMET Norway | 20° 15° 0,2 mm | 19° 14° 2,4 mm | 18° 14° 3,3 mm | 20° 14° 9,7 mm | 18° 15° 1,5 mm | 17° 14° 0,9 mm | 17° 13° 4,2 mm |
| GFSNOAA · USA | 20° 14° 0,2 mm | 18° 14° 1,5 mm | 19° 12° 7,3 mm | 17° 13° 9,3 mm | 18° 14° 6,6 mm | 17° 13° 0,9 mm | 18° 11° |
| ICONDWD · Tyskland | 19° 15° | 18° 13° 2,7 mm | 18° 12° 10,9 mm | 18° 15° 7,8 mm | 17° 14° | 17° 14° | 18° 14° |
| Konsensusgennemsnit · spredning | 19° 14° ±1,5° | 18° 14° ±1,5° | 18° 13° ±0,9° | 19° 14° ±3,2° | 18° 14° ±1,5° | 17° 14° ±0,7° | 18° 13° ±1,2° |
Tjek kilderne direkte
Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Hornbæk?
Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk komI Hornbæk fører TV2 Vejret med 2 point ned til DMI. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 90 ud af 100 ligger Hornbæk tæt på landsgennemsnittet på 93.
Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →
14-dages udsigt
Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YRVejret i Hornbæk - lokalt, og hvem der rammer mest præcist
Hornbæk ligger i Region Hovedstaden og har en mindre by. Vejret her er præget af Øresund og den østlige placering, hvor vejret ofte kommer ind vestfra over Sjælland.
Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Hornbæk over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 91 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 2.-plads (88). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Hornbæk har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.
Vejret i Hornbæk i tal
Det regner i gennemsnit 146 dage om året i Hornbæk - vådest i august, og flest soltimer får du i juni.
Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Hornbæk i september på cirka 18,3° om dagen og 12,4° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 30,2°, den koldeste faldt til -11,2°.
Sommeren 2026 i Hornbæk
Målt 20. juni til 3. august · ERA5Hornbæk fik 10 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.
Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →
Gennemsnitsvejret i Hornbæk måned for måned
Normaler 2020–2024 · dag / natMed typiske somre omkring 20,8° er Hornbæk Danmarks nr. 192 varmeste by om sommeren og nr. 338 mildeste om vinteren ud af 360 byer.
I Hornbæk er august normalt den varmeste måned med omkring 20,8° om dagen, mens januar er koldest med cirka 4,4°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,2° og nætterne på 6,9°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 30,2°, den koldeste faldt til -11,2°.
| Måned | Dag | Nat |
|---|---|---|
| januar | 4,4° | 0,7° |
| februar | 5,3° | 0,9° |
| marts | 7,1° | 1,1° |
| april | 10,2° | 3,3° |
| maj | 15,2° | 8,2° |
| juni | 19,7° | 12,7° |
| juli | 20° | 14,2° |
| august | 20,8° | 14,3° |
| september | 18,3° | 12,4° |
| oktober | 13,2° | 8,8° |
| november | 8,3° | 5,1° |
| december | 4,4° | 1,3° |
Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.
Målt for Hornbæk
Tal kun vi har · opdateret hver natHvem rammer regnen i Hornbæk?
Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.
TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Hornbæk lige nu. Se hele præcisions-scoren →
Hvornår bliver det tørvejr i Hornbæk?
Næste tørvejrsdag i Hornbæk: i dag.
Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →
Hornbæk mod nabobyerne
Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.
Sommeren 2026 i Hornbæk
Hornbæk har fået 10 sommerdage under landsmedianen.
Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →