English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerØrbæk

Vejret i Ørbæk

Opdateret 02:00 · Syddanmark
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Ørbæk, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Ørbæk mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Ørbæk

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Ørbæk og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Ørbæk i Region Syddanmark sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 98%
TV2 Vejret
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 98%
YR
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 98%

Lige nu i Ørbæk: 14°, delvist skyet. I dag op til 19°, i morgen 19°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Ørbæk – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 19° i Ørbæk, og modellerne er uenige med 2,2° spredning. I morgen 19°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
14°
10,5 mm
19°
13°
5,7 mm
20°
14°
6,0 mm
21°
15°
6,6 mm
19°
14°
0,3 mm
18°
12°
5,1 mm
18°
11°
6,0 mm
ECMWFIFS · EU-standard
19°
14°
2,8 mm
18°
14°
2,7 mm
19°
15°
3,1 mm
20°
15°
8,2 mm
19°
14°
0,5 mm
17°
12°
0,6 mm
17°
12°
10,8 mm
YR / METMET Norway
19°
14°
19°
14°
4,8 mm
20°
14°
2,8 mm
21°
15°
6,6 mm
19°
14°
0,3 mm
18°
12°
5,1 mm
18°
11°
6,0 mm
GFSNOAA · USA
20°
13°
19°
12°
20°
11°
5,5 mm
19°
13°
13,5 mm
18°
13°
0,7 mm
19°
12°
17°
11°
ICONDWD · Tyskland
19°
14°
5,3 mm
19°
13°
2,4 mm
18°
14°
2,8 mm
19°
14°
15,9 mm
17°
12°
18°
12°
18°
12°
Konsensusgennemsnit · spredning
19°
14°
±2,2°
19°
13°
±0,6°
19°
14°
±1,4°
20°
14°
±1,8°
19°
13°
±2,2°
18°
12°
±2,0°
18°
12°
±0,6°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Ørbæk?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Ørbæk rammer ICON mest præcist lige nu – præcisions-score 87/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,70° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Ørbæk fører ICON med 3 point ned til DMI. Det er værd at bemærke, for på landsplan er det TV2 Vejret, der vinder oftest. Her gør ICON det bedre. ICON vinder på temperaturen, mens TV2 Vejret kommer tættest på, når det gælder nedbør. Ørbæk er sværere end de fleste. Selv den bedste tjeneste når kun 88 ud af 100, hvor den typiske danske by ligger på 93.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
I
ICON ★ Bedst
DWD (Tyskland)
87
/100nr. #1
±0,70°inden for 2°: 94%±1,22 mm82%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
86
/100nr. #2
±0,79°inden for 2°: 98%±0,99 mm69%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
G
GFS
NOAA (USA)
83
/100nr. #3
±0,92°inden for 2°: 94%±1,38 mm62%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
YR logo
YR
MET Norway
82
/100nr. #4
±1,02°inden for 2°: 90%±1,52 mm60%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret
ECMWF
77
/100nr. #5
±1,27°inden for 2°: 84%±0,57 mm50%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°19°19°
14°
enige
I morgen2/9
19°18°19°
14°
enige
Tor3/9
20°19°20°
14°
enige
Fre4/9
21°20°21°
15°
enige
Lør5/9
19°19°19°
14°
enige
Søn6/9
18°17°18°
12°
enige
Man7/9
18°17°18°
12°
enige

Vejret i Ørbæk - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Ørbæk ligger i Region Syddanmark og har en mindre by. Vejret her er præget af både Vesterhavet mod vest og det lune Lillebælt, så vind og nedbør kan skifte over korte afstande.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Ørbæk over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var ICON med en samlet træfsikkerhed på 87 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 2.-plads (86), mens TV2 Vejret ramte 77. Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Ørbæk har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Ørbæk i september på cirka 18,3° om dagen og 12° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 29,8°, den koldeste faldt til -11,4°.

Sommeren 2026 i Ørbæk

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Ørbæk fik 11 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
11 mod 12 typisk
Tropenætter
2
Nedbør
86,9 mm
Soltimer
617
Kraftigste vindstød
74,2 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Ørbæk måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag29,8°2020–2024
Koldeste dag-11,4°2020–2024
Varmeste måned21°august
Placeringnr. 178varmeste by →

Med typiske somre omkring 21° er Ørbæk Danmarks nr. 178 varmeste by om sommeren og nr. 114 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Ørbæk er august normalt den varmeste måned med omkring 21° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,8°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,5° og nætterne på 6,7°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 29,8°, den koldeste faldt til -11,4°.

MånedDagNat
januar4,9°1,1°
februar1,2°
marts7,7°1,3°
april10,6°
maj15,2°7,7°
juni19,6°11,8°
juli20,1°13°
august21°14°
september18,3°12°
oktober13,4°8,7°
november8,5°4,6°
december4,8°1,6°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Ørbæk

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Ørbæk?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,57 mm
DMI±0,99 mm
ICON±1,22 mm
GFS±1,38 mm
YR±1,52 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Ørbæk lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Ørbæk?

Næste tørvejrsdag i Ørbæk: lørdag 5/9.

i dag2,8 mm
i morgen2,7 mm
torsdag 3/93,1 mm
fredag 4/98,2 mm
lørdag 5/90,3 mm
søndag 6/90,6 mm
mandag 7/96,0 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Sommeren 2026 i Ørbæk

Ørbæk har fået 11 sommerdage under landsmedianen.

11sommerdage
landsmedian 12
2tropenætter
617soltimer
landsmedian 609
87mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Ørbæk – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Ørbæk?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Ørbæk har ICON ramt mest præcist de seneste 45 dage med 87 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Ørbæk?
I Ørbæk ramte ICON temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 87/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,7° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Ørbæk, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Ørbæk mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Ørbæk inden for to grader i 94 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Ørbæk den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Ørbæk ligger DMI nr. 2 af 5 med 86 ud af 100, mens ICON fører med 87. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Ørbæk?
Vejret i Ørbæk er præget af både Vesterhavet mod vest og det lune Lillebælt, så vind og nedbør kan skifte over korte afstande. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Ørbæk.
Hvad er normalen for vejret i Ørbæk?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Ørbæk i september på cirka 18,3° om dagen og 12° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 29,8°, den koldeste faldt til -11,4°.