Vejret i morgen og i weekenden i Ørslev
Time for time · alle modeller side om sideSe hvordan vejret bliver i morgen i Ørslev og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Ørslev i Region Sjælland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.
Lige nu i Ørslev: 15°, overskyet. I dag op til 19°, i morgen 19°.
Kunne ikke hente vejrdata
Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.
Time for time
De næste 24 timer i Vejret i Ørslev – alle tre tjenesterAlle prognoser side om side
Det du ikke får hos DMI eller TV2DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.
| Model | I dag 1/9 | I morgen 2/9 | Tor 3/9 | Fre 4/9 | Lør 5/9 | Søn 6/9 | Man 7/9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMIHARMONIE AROME | 18° 15° 4,0 mm | 19° 13° 6,2 mm | 18° 14° 9,8 mm | 19° 15° 15,7 mm | 19° 16° 1,2 mm | 18° 14° 4,5 mm | 17° 13° 6,9 mm |
| ECMWFIFS · EU-standard | 19° 14° 4,8 mm | 19° 14° 6,2 mm | 18° 15° 4,5 mm | 19° 15° 15,7 mm | 19° 16° 0,9 mm | 17° 14° 0,6 mm | 17° 13° 11,4 mm |
| YR / METMET Norway | 19° 15° | 20° 15° | 18° 15° 4,8 mm | 19° 15° 15,7 mm | 19° 16° 1,2 mm | 18° 14° 4,5 mm | 17° 13° 6,9 mm |
| GFSNOAA · USA | 19° 15° 0,6 mm | 17° 15° 1,8 mm | 19° 14° 4,7 mm | 18° 15° 7,9 mm | 18° 14° 3,6 mm | 18° 14° | 18° 13° |
| ICONDWD · Tyskland | 19° 15° | 19° 15° 2,4 mm | 18° 16° 4,3 mm | 19° 16° 20,1 mm | 17° 14° 0,3 mm | 18° 13° | 18° 13° |
| Konsensusgennemsnit · spredning | 19° 15° ±1,2° | 19° 14° ±2,8° | 18° 15° ±0,7° | 19° 15° ±1,0° | 19° 15° ±2,1° | 18° 14° ±0,7° | 17° 13° ±1,6° |
Tjek kilderne direkte
Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Ørslev?
Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk komI Ørslev er billedet klart. TV2 Vejret ligger 10 point foran DMI og bliver ikke truet. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 94 ud af 100 ligger Ørslev tæt på landsgennemsnittet på 93.
Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →
14-dages udsigt
Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YRVejret i Ørslev - lokalt, og hvem der rammer mest præcist
Ørslev ligger i Region Sjælland og har en mindre by. Vejret her er præget af det åbne vand rundt om Sjælland, der udjævner temperaturerne lidt i forhold til indlandet.
Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Ørslev over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 95 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 2.-plads (88). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Ørslev har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Ørslev i september på cirka 19° om dagen og 12,4° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 34,3°, den koldeste faldt til -12,6°.
Sommeren 2026 i Ørslev
Målt 20. juni til 3. august · ERA5Ørslev fik 14 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.
Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →
Gennemsnitsvejret i Ørslev måned for måned
Normaler 2020–2024 · dag / natMed typiske somre omkring 22,1° er Ørslev Danmarks nr. 7 varmeste by om sommeren og nr. 78 mildeste om vinteren ud af 360 byer.
I Ørslev er august normalt den varmeste måned med omkring 22,1° om dagen, mens december er koldest med cirka 5°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 13° og nætterne på 7,1°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 34,3°, den koldeste faldt til -12,6°.
| Måned | Dag | Nat |
|---|---|---|
| januar | 5,1° | 1,2° |
| februar | 6,1° | 1,3° |
| marts | 7,9° | 1,4° |
| april | 10,7° | 3,5° |
| maj | 15,6° | 8,3° |
| juni | 20,6° | 12,8° |
| juli | 21,2° | 14,4° |
| august | 22,1° | 14,8° |
| september | 19° | 12,4° |
| oktober | 13,9° | 9,1° |
| november | 8,7° | 5° |
| december | 5° | 1,5° |
Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.
Målt for Ørslev
Tal kun vi har · opdateret hver natHvem rammer regnen i Ørslev?
Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.
TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Ørslev lige nu. Se hele præcisions-scoren →
Hvornår bliver det tørvejr i Ørslev?
Ingen af de næste 7 dage ser tørre ud i Ørslev lige nu.
Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →
Ørslev mod nabobyerne
Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.
| By | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ørslev | 5,1° | 6,1° | 7,9° | 10,7° | 15,6° | 20,6° | 21,2° | 22,1° | 19° | 13,9° | 8,7° | 5° |
| Nyråd | 5,1° | 6,1° | 7,9° | 10,7° | 15,6° | 20,6° | 21,2° | 22,1° | 19° | 13,9° | 8,7° | 5° |
| Vordingborg | 4,7° | 5,6° | 7,5° | 10,5° | 15,1° | 20° | 20,5° | 21,7° | 18,7° | 13,6° | 8,5° | 4,7° |
| Neder Vindinge | 4,8° | 5,7° | 7,5° | 10,5° | 15,1° | 20,1° | 20,6° | 21,7° | 18,8° | 13,7° | 8,6° | 4,8° |
Sommeren 2026 i Ørslev
Ørslev har fået 14 sommerdage over landsmedianen.
Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →