English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerSindal

Vejret i Sindal

Opdateret 02:00 · Nordjylland
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Sindal, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Sindal mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Sindal

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Sindal og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Sindal i Region Nordjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
13°
Klart
Føles som 13°·Luftfugtighed 99%
TV2 Vejret
13°
Klart
Føles som 13°·Luftfugtighed 99%
YR
13°
Klart
Føles som 13°·Luftfugtighed 99%

Lige nu i Sindal: 13°, klart. I dag op til 18°, i morgen 18°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Sindal – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 18° i Sindal, og modellerne er enige inden for 1,8°. I morgen 18°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
12°
18°
13°
0,4 mm
18°
15°
12°
5,3 mm
17°
13°
1,2 mm
17°
13°
0,9 mm
17°
12°
7,5 mm
ECMWFIFS · EU-standard
18°
13°
18°
13°
1,2 mm
17°
11°
16°
13°
5,3 mm
17°
14°
0,7 mm
17°
13°
0,3 mm
17°
12°
3,8 mm
YR / METMET Norway
19°
13°
18°
12°
1,4 mm
18°
12°
0,2 mm
15°
12°
5,3 mm
17°
13°
1,2 mm
17°
13°
0,9 mm
17°
12°
7,5 mm
GFSNOAA · USA
18°
13°
17°
13°
0,8 mm
15°
12°
3,6 mm
16°
13°
4,0 mm
16°
12°
6,5 mm
17°
12°
18°
10°
ICONDWD · Tyskland
17°
13°
17°
12°
4,8 mm
16°
11°
7,7 mm
16°
14°
18,4 mm
15°
13°
16°
13°
0,9 mm
17°
14°
0,6 mm
Konsensusgennemsnit · spredning
18°
13°
±1,8°
18°
13°
±1,4°
17°
11°
±2,3°
16°
13°
±0,5°
16°
13°
±2,1°
17°
13°
±1,7°
17°
12°
±1,2°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Sindal?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Sindal rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 96/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,24° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Sindal er billedet klart. TV2 Vejret ligger 10 point foran DMI og bliver ikke truet. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 96 ud af 100 ligger Sindal tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
96
/100nr. #1
±0,24°inden for 2°: 100%±0,35 mm97%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
G
GFS
NOAA (USA)
88
/100nr. #2
±0,68°inden for 2°: 94%±1,30 mm76%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
I
ICON
DWD (Tyskland)
87
/100nr. #3
±0,71°inden for 2°: 98%±1,02 mm76%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
86
/100nr. #4
±0,76°inden for 2°: 90%±1,24 mm77%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
YR logo
YR
MET Norway
85
/100nr. #5
±0,84°inden for 2°: 97%±1,91 mm64%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°18°19°
12°
enige
I morgen2/9
18°18°18°
13°
enige
Tor3/9
18°17°18°
10°
enige
Fre4/9
15°16°15°
12°
enige
Lør5/9
17°17°17°
13°
enige
Søn6/9
17°17°17°
13°
enige
Man7/9
17°17°17°
12°
enige

Vejret i Sindal - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Sindal ligger i Region Nordjylland og har en mindre by. Vejret her er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Sindal over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 96 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 4.-plads (86). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Sindal har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Sindal i september på cirka 17,6° om dagen og 11,4° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 28,6°, den koldeste faldt til -13°.

Sommeren 2026 i Sindal

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Sindal fik 12 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
12 mod 12 typisk
Tropenætter
0
Nedbør
72,2 mm
Soltimer
636
Kraftigste vindstød
72 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Sindal måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag28,6°2020–2024
Koldeste dag-13°2020–2024
Varmeste måned20,3°august
Placeringnr. 282varmeste by →

Med typiske somre omkring 20,3° er Sindal Danmarks nr. 282 varmeste by om sommeren og nr. 357 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Sindal er august normalt den varmeste måned med omkring 20,3° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,2°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12° og nætterne på 6,1°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 28,6°, den koldeste faldt til -13°.

MånedDagNat
januar4,3°0,3°
februar5,3°0,7°
marts0,5°
april10,3°2,7°
maj15,3°7,4°
juni19,6°11,5°
juli19,6°13°
august20,3°13,2°
september17,6°11,4°
oktober12,5°7,8°
november4,1°
december4,2°0,6°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Sindal

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Sindal?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,35 mm
ICON±1,02 mm
DMI±1,24 mm
GFS±1,30 mm
YR±1,91 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Sindal lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Sindal?

Næste tørvejrsdag i Sindal: i dag.

i dag0,0 mm
i morgen1,2 mm
torsdag 3/90,2 mm
fredag 4/95,3 mm
lørdag 5/91,2 mm
søndag 6/90,9 mm
mandag 7/93,8 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Sindal mod nabobyerne

Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.

Byjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Sindal4,3°5,3°10,3°15,3°19,6°19,6°20,3°17,6°12,5°4,2°
Tårs4,3°5,2°6,9°10,3°15,1°19,3°19,4°20,2°17,4°12,5°4,2°

Sommeren 2026 i Sindal

Sindal har fået 12 sommerdage præcis på landsmedianen.

12sommerdage
landsmedian 12
0tropenætter
636soltimer
landsmedian 609
72mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Sindal – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Sindal?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Sindal har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 96 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Sindal?
I Sindal ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 96/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,24° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Sindal, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Sindal mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Sindal inden for to grader i 100 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Sindal den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Sindal ligger DMI nr. 4 af 5 med 86 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 96. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Sindal?
Vejret i Sindal er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Sindal.
Hvad er normalen for vejret i Sindal?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Sindal i september på cirka 17,6° om dagen og 11,4° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 28,6°, den koldeste faldt til -13°.