English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerSkive

Vejret i Skive

Opdateret 01:45 · Midtjylland
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Skive, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Skive mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Skive

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Skive og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Skive i Region Midtjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
13°
Delvist skyet
Føles som 12°·Luftfugtighed 94%
TV2 Vejret
13°
Delvist skyet
Føles som 12°·Luftfugtighed 94%
YR
13°
Delvist skyet
Føles som 12°·Luftfugtighed 94%

Lige nu i Skive: 13°, delvist skyet. I dag op til 18°, i morgen 18°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Skive – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 18° i Skive, og modellerne er enige inden for 1,8°. I morgen 18°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
13°
18°
14°
2,9 mm
19°
13°
1,0 mm
19°
14°
13,1 mm
18°
13°
1,5 mm
17°
13°
1,8 mm
18°
11°
3,9 mm
ECMWFIFS · EU-standard
18°
13°
18°
13°
12,3 mm
19°
13°
3,4 mm
19°
14°
10,9 mm
18°
13°
1,4 mm
17°
12°
1,0 mm
18°
11°
3,0 mm
YR / METMET Norway
20°
14°
19°
15°
16,1 mm
19°
14°
5,7 mm
19°
14°
13,1 mm
18°
13°
1,5 mm
17°
13°
1,8 mm
18°
11°
3,9 mm
GFSNOAA · USA
18°
13°
18°
13°
2,6 mm
19°
11°
9,1 mm
17°
13°
7,9 mm
16°
13°
2,3 mm
17°
12°
20°
12°
ICONDWD · Tyskland
18°
13°
17°
12°
10,4 mm
18°
11°
7,3 mm
17°
14°
3,9 mm
15°
13°
18°
13°
17°
14°
0,6 mm
Konsensusgennemsnit · spredning
18°
13°
±1,8°
18°
13°
±2,2°
18°
12°
±1,2°
18°
14°
±2,3°
17°
13°
±2,7°
17°
13°
±0,9°
18°
12°
±2,7°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Skive?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Skive rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 94/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,32° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Skive fører TV2 Vejret med 3 point ned til ICON. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 94 ud af 100 ligger Skive tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
94
/100nr. #1
±0,32°inden for 2°: 100%±0,41 mm99%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
I
ICON
DWD (Tyskland)
91
/100nr. #2
±0,52°inden for 2°: 100%±1,50 mm89%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
83
/100nr. #3
±0,96°inden for 2°: 92%±1,07 mm54%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
G
GFS
NOAA (USA)
82
/100nr. #4
±1,01°inden for 2°: 91%±1,36 mm58%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
YR logo
YR
MET Norway
75
/100nr. #5
±1,37°inden for 2°: 78%±1,17 mm40%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°18°20°
13°
enige
I morgen2/9
18°18°19°
14°
enige
Tor3/9
19°19°19°
13°
enige
Fre4/9
19°19°19°
14°
enige
Lør5/9
18°18°18°
13°
enige
Søn6/9
17°17°17°
13°
enige
Man7/9
18°18°18°
11°
enige

Vejret i Skive - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Skive ligger i Region Midtjylland og har omkring 20.190 indbyggere. Vejret her er præget af det jyske indland, hvor der typisk er større forskel på dag- og nattemperatur end ved kysterne.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Skive over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 94 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 3.-plads (83). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Skive har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Vejret i Skive i tal

Det regner i gennemsnit 164 dage om året i Skive - vådest i juli, og flest soltimer får du i juni.

Varmeste dag
34°
2020–2024
Koldeste dag
-13,1°
2020–2024
Regnvejrsdage
164
om året i snit
Flest sol
Juni
12,8 t/dag
Vådeste måned
Juli
123 mm
Indbyggere
20.190
deler vejret her

Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Skive i september på cirka 17,9° om dagen og 11,1° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 34°, den koldeste faldt til -13,1°.

Sommeren 2026 i Skive

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Skive fik 9 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
9 mod 12 typisk
Tropenætter
0
Nedbør
91,9 mm
Soltimer
603
Kraftigste vindstød
80,6 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Skive måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag34°2020–2024
Koldeste dag-13,1°2020–2024
Varmeste måned20,5°august
Placeringnr. 297varmeste by →

Med typiske somre omkring 20,5° er Skive Danmarks nr. 297 varmeste by om sommeren og nr. 99 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Skive er august normalt den varmeste måned med omkring 20,5° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,8°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,4° og nætterne på 6,1°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 34°, den koldeste faldt til -13,1°.

MånedDagNat
januar0,9°
februar
marts7,7°0,4°
april11°2,3°
maj15,3°7,1°
juni19,5°11,2°
juli19,3°12,7°
august20,5°12,9°
september17,9°11,1°
oktober13,1°8,2°
november8,5°4,2°
december4,8°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Skive

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Skive?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,41 mm
DMI±1,07 mm
YR±1,17 mm
GFS±1,36 mm
ICON±1,50 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Skive lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Skive?

Næste tørvejrsdag i Skive: i dag.

i dag0,0 mm
i morgen10,4 mm
torsdag 3/95,7 mm
fredag 4/910,9 mm
lørdag 5/91,5 mm
søndag 6/91,0 mm
mandag 7/93,0 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Sommeren 2026 i Skive

Skive har fået 9 sommerdage under landsmedianen.

9sommerdage
landsmedian 12
0tropenætter
603soltimer
landsmedian 609
92mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Skive – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Skive?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Skive har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 94 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Skive?
I Skive ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 94/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,32° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Skive, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Skive mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Skive inden for to grader i 100 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Skive den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Skive ligger DMI nr. 3 af 5 med 83 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 94. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Skive?
Vejret i Skive er præget af det jyske indland, hvor der typisk er større forskel på dag- og nattemperatur end ved kysterne. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Skive.
Hvad er normalen for vejret i Skive?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Skive i september på cirka 17,9° om dagen og 11,1° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 34°, den koldeste faldt til -13,1°.