Vejret i morgen og i weekenden i Søvang
Time for time · alle modeller side om sideSe hvordan vejret bliver i morgen i Søvang og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Søvang i Region Hovedstaden sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.
Lige nu i Søvang: 16°, overskyet. I dag op til 20°, i morgen 19°.
Kunne ikke hente vejrdata
Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.
Time for time
De næste 24 timer i Vejret i Søvang – alle tre tjenesterAlle prognoser side om side
Det du ikke får hos DMI eller TV2DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.
| Model | I dag 1/9 | I morgen 2/9 | Tor 3/9 | Fre 4/9 | Lør 5/9 | Søn 6/9 | Man 7/9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMIHARMONIE AROME | 19° 15° 0,8 mm | 19° 14° 4,3 mm | 18° 15° 9,8 mm | 20° 15° 5,9 mm | 19° 15° 0,6 mm | 18° 13° 2,1 mm | 18° 13° 3,0 mm |
| ECMWFIFS · EU-standard | 19° 14° 3,5 mm | 19° 14° 10,6 mm | 18° 14° 6,5 mm | 20° 15° 6,3 mm | 19° 15° 1,2 mm | 18° 13° | 17° 12° 4,2 mm |
| YR / METMET Norway | 20° 15° 2,5 mm | 20° 15° 0,2 mm | 18° 16° 2,1 mm | 20° 15° 5,9 mm | 19° 15° 0,6 mm | 18° 13° 2,1 mm | 18° 13° 3,0 mm |
| GFSNOAA · USA | 21° 15° 2,6 mm | 18° 14° 1,7 mm | 19° 13° 6,2 mm | 17° 14° 21,2 mm | 19° 14° 0,6 mm | 18° 14° 0,3 mm | 18° 13° |
| ICONDWD · Tyskland | 21° 15° | 19° 14° 3,8 mm | 18° 14° 5,2 mm | 19° 16° 13,2 mm | 17° 14° | 18° 12° | 18° 14° |
| Konsensusgennemsnit · spredning | 20° 15° ±1,7° | 19° 14° ±1,2° | 18° 14° ±0,9° | 19° 15° ±3,1° | 19° 14° ±1,8° | 18° 13° ±0,6° | 18° 13° ±1,0° |
Tjek kilderne direkte
Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Søvang?
Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk komI Søvang fører GFS med 2 point ned til TV2 Vejret. Det er værd at bemærke, for på landsplan er det TV2 Vejret, der vinder oftest. Her gør GFS det bedre. GFS vinder på temperaturen, mens TV2 Vejret kommer tættest på, når det gælder nedbør. Søvang er sværere end de fleste. Selv den bedste tjeneste når kun 88 ud af 100, hvor den typiske danske by ligger på 93.
Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →
14-dages udsigt
Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YRVejret i Søvang - lokalt, og hvem der rammer mest præcist
Søvang ligger i Region Hovedstaden og har en mindre by. Vejret her er præget af Øresund og den østlige placering, hvor vejret ofte kommer ind vestfra over Sjælland.
Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Søvang over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 88 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 2.-plads (87). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Søvang har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Søvang i september på cirka 18,1° om dagen og 13,1° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 28°, den koldeste faldt til -7,8°.
Sommeren 2026 i Søvang
Målt 20. juni til 3. august · ERA5Søvang fik 8 sommerdage, hvor den typiske danske by fik 12. Sommeren gik i store træk uden om.
Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →
Gennemsnitsvejret i Søvang måned for måned
Normaler 2020–2024 · dag / natMed typiske somre omkring 20,6° er Søvang Danmarks nr. 223 varmeste by om sommeren og nr. 244 mildeste om vinteren ud af 360 byer.
I Søvang er august normalt den varmeste måned med omkring 20,6° om dagen, mens januar er koldest med cirka 4,6°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,3° og nætterne på 7,5°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 28°, den koldeste faldt til -7,8°.
| Måned | Dag | Nat |
|---|---|---|
| januar | 4,6° | 1,3° |
| februar | 5,3° | 1,4° |
| marts | 7° | 1,7° |
| april | 10,1° | 3,7° |
| maj | 14,8° | 8,5° |
| juni | 19,5° | 13,1° |
| juli | 20,1° | 14,6° |
| august | 20,6° | 15° |
| september | 18,1° | 13,1° |
| oktober | 13,3° | 9,6° |
| november | 8,6° | 5,8° |
| december | 5° | 2,2° |
Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.
Målt for Søvang
Tal kun vi har · opdateret hver natHvem rammer regnen i Søvang?
Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.
GFS rammer nedbøren bedst i Søvang lige nu. Se hele præcisions-scoren →
Hvornår bliver det tørvejr i Søvang?
Næste tørvejrsdag i Søvang: søndag 6/9.
Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →
Søvang mod nabobyerne
Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.
Sommeren 2026 i Søvang
Søvang har fået 8 sommerdage under landsmedianen.
Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →