Vejret i morgen og i weekenden i Stenløse
Time for time · alle modeller side om sideSe hvordan vejret bliver i morgen i Stenløse og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Stenløse i Region Hovedstaden sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.
Lige nu i Stenløse: 15°, overvejende klart. I dag op til 20°, i morgen 19°.
Kunne ikke hente vejrdata
Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.
Time for time
De næste 24 timer i Vejret i Stenløse – alle tre tjenesterAlle prognoser side om side
Det du ikke får hos DMI eller TV2DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.
| Model | I dag 1/9 | I morgen 2/9 | Tor 3/9 | Fre 4/9 | Lør 5/9 | Søn 6/9 | Man 7/9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMIHARMONIE AROME | 19° 14° 0,5 mm | 19° 13° 2,5 mm | 19° 14° 8,4 mm | 21° 13° 6,2 mm | 19° 14° 0,6 mm | 18° 13° 1,8 mm | 18° 12° 2,7 mm |
| ECMWFIFS · EU-standard | 19° 13° 2,3 mm | 19° 13° 11,7 mm | 19° 14° 7,7 mm | 21° 14° 6,7 mm | 19° 14° 0,7 mm | 18° 13° | 18° 12° 4,8 mm |
| YR / METMET Norway | 20° 15° 0,6 mm | 19° 14° 0,2 mm | 19° 14° 3,0 mm | 21° 13° 6,2 mm | 19° 14° 0,6 mm | 18° 13° 1,8 mm | 18° 12° 2,7 mm |
| GFSNOAA · USA | 21° 14° 1,6 mm | 19° 13° 1,8 mm | 19° 12° 6,5 mm | 17° 13° 17,8 mm | 18° 13° 3,2 mm | 18° 14° | 19° 11° |
| ICONDWD · Tyskland | 20° 14° 0,4 mm | 19° 14° 16,1 mm | 19° 13° 7,3 mm | 19° 15° 11,7 mm | 17° 14° | 17° 12° | 18° 13° |
| Konsensusgennemsnit · spredning | 20° 14° ±1,8° | 19° 13° ±0,7° | 19° 13° ±0,9° | 20° 14° ±3,8° | 18° 14° ±1,8° | 18° 13° ±0,6° | 18° 12° ±1,0° |
Tjek kilderne direkte
Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Stenløse?
Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk komI Stenløse er billedet klart. TV2 Vejret ligger 7 point foran ICON og bliver ikke truet. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 95 ud af 100 ligger Stenløse tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.
Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →
14-dages udsigt
Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YRVejret i Stenløse - lokalt, og hvem der rammer mest præcist
Stenløse ligger i Region Hovedstaden og har omkring 19.998 indbyggere. Vejret her er præget af Øresund og den østlige placering, hvor vejret ofte kommer ind vestfra over Sjælland.
Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Stenløse over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 94 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 4.-plads (82). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Stenløse har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.
Vejret i Stenløse i tal
Det regner i gennemsnit 140 dage om året i Stenløse - vådest i juli, og flest soltimer får du i juni.
Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Stenløse i september på cirka 18,6° om dagen og 11,5° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 29,8°, den koldeste faldt til -12°.
Sommeren 2026 i Stenløse
Målt 20. juni til 3. august · ERA5Stenløse fik 13 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.
Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →
Gennemsnitsvejret i Stenløse måned for måned
Normaler 2020–2024 · dag / natMed typiske somre omkring 21,5° er Stenløse Danmarks nr. 34 varmeste by om sommeren og nr. 288 mildeste om vinteren ud af 360 byer.
I Stenløse er august normalt den varmeste måned med omkring 21,5° om dagen, mens januar er koldest med cirka 4,5°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,7° og nætterne på 6,3°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 29,8°, den koldeste faldt til -12°.
| Måned | Dag | Nat |
|---|---|---|
| januar | 4,5° | 0,3° |
| februar | 5,7° | 0,6° |
| marts | 7,7° | 0,7° |
| april | 11° | 2,6° |
| maj | 15,9° | 7,7° |
| juni | 20,6° | 12,1° |
| juli | 20,6° | 13,5° |
| august | 21,5° | 13,5° |
| september | 18,6° | 11,5° |
| oktober | 13,4° | 8,2° |
| november | 8,3° | 4,4° |
| december | 4,5° | 1° |
Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.
Målt for Stenløse
Tal kun vi har · opdateret hver natHvem rammer regnen i Stenløse?
Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.
TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Stenløse lige nu. Se hele præcisions-scoren →
Hvornår bliver det tørvejr i Stenløse?
Næste tørvejrsdag i Stenløse: søndag 6/9.
Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →
Stenløse mod nabobyerne
Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.
| By | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stenløse | 4,5° | 5,7° | 7,7° | 11° | 15,9° | 20,6° | 20,6° | 21,5° | 18,6° | 13,4° | 8,3° | 4,5° |
| Veksø | 4,5° | 5,7° | 7,7° | 11° | 15,9° | 20,6° | 20,6° | 21,5° | 18,6° | 13,4° | 8,3° | 4,5° |
| Ølstykke | 4,5° | 5,6° | 7,3° | 10,7° | 15,5° | 20,2° | 20,4° | 21,4° | 18,5° | 13,4° | 8,4° | 4,7° |
| Gundsømagle | 4,5° | 5,6° | 7,3° | 10,7° | 15,5° | 20,2° | 20,4° | 21,4° | 18,5° | 13,4° | 8,4° | 4,7° |
Sommeren 2026 i Stenløse
Stenløse har fået 13 sommerdage over landsmedianen.
Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →