Vejret i morgen og i weekenden i Struer
Time for time · alle modeller side om sideSe hvordan vejret bliver i morgen i Struer og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Struer i Region Midtjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.
Lige nu i Struer: 14°, overskyet. I dag op til 18°, i morgen 18°.
Kunne ikke hente vejrdata
Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.
Time for time
De næste 24 timer i Vejret i Struer – alle tre tjenesterAlle prognoser side om side
Det du ikke får hos DMI eller TV2DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.
| Model | I dag 1/9 | I morgen 2/9 | Tor 3/9 | Fre 4/9 | Lør 5/9 | Søn 6/9 | Man 7/9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMIHARMONIE AROME | 18° 14° | 18° 15° 2,7 mm | 18° 13° 1,1 mm | 19° 15° 10,1 mm | 18° 14° 1,5 mm | 17° 13° 2,1 mm | 18° 12° 3,6 mm |
| ECMWFIFS · EU-standard | 17° 14° 0,2 mm | 17° 13° 16,4 mm | 18° 13° 3,5 mm | 19° 15° 11,4 mm | 18° 14° 2,2 mm | 17° 13° 1,2 mm | 18° 11° 3,6 mm |
| YR / METMET Norway | 20° 15° 0,7 mm | 19° 16° 18,6 mm | 18° 14° 1,7 mm | 19° 15° 10,1 mm | 18° 14° 1,5 mm | 17° 13° 2,1 mm | 18° 12° 3,6 mm |
| GFSNOAA · USA | 18° 14° | 18° 12° 2,7 mm | 19° 12° 6,4 mm | 17° 14° 8,1 mm | 16° 13° 2,7 mm | 17° 13° | 19° 13° |
| ICONDWD · Tyskland | 18° 13° | 17° 12° 12,1 mm | 18° 12° 5,1 mm | 17° 14° 3,3 mm | 15° 14° 0,2 mm | 18° 13° | 18° 13° 0,9 mm |
| Konsensusgennemsnit · spredning | 18° 14° ±2,3° | 18° 14° ±2,0° | 18° 13° ±0,8° | 18° 14° ±2,6° | 17° 14° ±2,4° | 17° 13° ±1,4° | 18° 12° ±1,6° |
Tjek kilderne direkte
Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Struer?
Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk komI Struer er billedet klart. TV2 Vejret ligger 7 point foran ICON og bliver ikke truet. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 96 ud af 100 ligger Struer tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.
Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →
14-dages udsigt
Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YRVejret i Struer - lokalt, og hvem der rammer mest præcist
Struer ligger i Region Midtjylland og har en mindre by. Vejret her er præget af det jyske indland, hvor der typisk er større forskel på dag- og nattemperatur end ved kysterne.
Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Struer over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 96 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 4.-plads (85). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Struer har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.
Vejret i Struer i tal
Det regner i gennemsnit 167 dage om året i Struer - vådest i juli, og flest soltimer får du i juni.
Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Struer i september på cirka 17,8° om dagen og 11,8° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 33,7°, den koldeste faldt til -10,7°.
Sommeren 2026 i Struer
Målt 20. juni til 3. august · ERA5Struer fik 7 sommerdage, hvor den typiske danske by fik 12. Sommeren gik i store træk uden om.
Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →
Gennemsnitsvejret i Struer måned for måned
Normaler 2020–2024 · dag / natMed typiske somre omkring 20,2° er Struer Danmarks nr. 342 varmeste by om sommeren og nr. 70 mildeste om vinteren ud af 360 byer.
I Struer er august normalt den varmeste måned med omkring 20,2° om dagen, mens december er koldest med cirka 5,1°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,2° og nætterne på 6,7°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 33,7°, den koldeste faldt til -10,7°.
| Måned | Dag | Nat |
|---|---|---|
| januar | 5,2° | 1,6° |
| februar | 6° | 1,6° |
| marts | 7,6° | 1,1° |
| april | 10,7° | 3,2° |
| maj | 14,8° | 7,8° |
| juni | 18,9° | 11,7° |
| juli | 18,9° | 13,2° |
| august | 20,2° | 13,5° |
| september | 17,8° | 11,8° |
| oktober | 13,1° | 8,8° |
| november | 8,6° | 4,9° |
| december | 5,1° | 1,6° |
Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.
Målt for Struer
Tal kun vi har · opdateret hver natHvem rammer regnen i Struer?
Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.
TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Struer lige nu. Se hele præcisions-scoren →
Hvornår bliver det tørvejr i Struer?
Næste tørvejrsdag i Struer: i dag.
Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →
Struer mod nabobyerne
Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.
| By | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Struer | 5,2° | 6° | 7,6° | 10,7° | 14,8° | 18,9° | 18,9° | 20,2° | 17,8° | 13,1° | 8,6° | 5,1° |
| Vinderup | 5,1° | 6° | 7,6° | 10,8° | 15° | 19,1° | 19° | 20,3° | 17,8° | 13,1° | 8,6° | 4,9° |
Sommeren 2026 i Struer
Struer har fået 7 sommerdage under landsmedianen.
Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →