English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerTaastrup

Vejret i Taastrup

Opdateret 01:45 · Hovedstaden
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Taastrup, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Taastrup mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Taastrup

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Taastrup og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Taastrup i Region Hovedstaden sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
15°
Overvejende klart
Føles som 15°·Luftfugtighed 94%
TV2 Vejret
15°
Overvejende klart
Føles som 15°·Luftfugtighed 94%
YR
15°
Overvejende klart
Føles som 15°·Luftfugtighed 94%

Lige nu i Taastrup: 15°, overvejende klart. I dag op til 20°, i morgen 19°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Taastrup – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 20° i Taastrup, og modellerne er uenige med 2,2° spredning. I morgen 19°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
19°
14°
0,5 mm
19°
13°
2,6 mm
19°
14°
9,9 mm
21°
14°
6,2 mm
19°
14°
1,2 mm
18°
13°
2,7 mm
18°
12°
3,6 mm
ECMWFIFS · EU-standard
19°
13°
2,3 mm
19°
13°
11,7 mm
19°
14°
7,7 mm
21°
14°
6,7 mm
19°
14°
0,7 mm
18°
13°
18°
12°
4,8 mm
YR / METMET Norway
20°
15°
2,7 mm
20°
14°
19°
14°
4,4 mm
21°
14°
6,2 mm
19°
14°
1,2 mm
18°
13°
2,7 mm
18°
12°
3,6 mm
GFSNOAA · USA
21°
13°
1,7 mm
19°
13°
2,2 mm
19°
11°
6,3 mm
17°
13°
20,3 mm
18°
13°
0,8 mm
18°
13°
19°
11°
ICONDWD · Tyskland
20°
14°
20°
13°
14,3 mm
19°
13°
4,6 mm
19°
15°
14,4 mm
18°
13°
18°
12°
18°
13°
Konsensusgennemsnit · spredning
20°
14°
±2,2°
19°
13°
±1,5°
19°
13°
±0,8°
20°
14°
±3,4°
19°
14°
±1,5°
18°
13°
±0,5°
18°
12°
±1,6°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Taastrup?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Taastrup rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 90/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,53° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Taastrup fører TV2 Vejret med 2 point ned til ICON. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 90 ud af 100 ligger Taastrup tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
90
/100nr. #1
±0,53°inden for 2°: 99%±0,62 mm88%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
I
ICON
DWD (Tyskland)
90
/100nr. #2
±0,58°inden for 2°: 100%±1,16 mm82%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
G
GFS
NOAA (USA)
84
/100nr. #3
±0,88°inden for 2°: 92%±1,00 mm70%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
DMI logo
DMI
HARMONIE
83
/100nr. #4
±0,97°inden for 2°: 91%±1,60 mm63%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
YR logo
YR
MET Norway
75
/100nr. #5
±1,40°inden for 2°: 84%±1,76 mm36%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
19°19°20°
14°
enige
I morgen2/9
19°19°20°
13°
enige
Tor3/9
19°19°19°
14°
enige
Fre4/9
21°21°21°
14°
enige
Lør5/9
19°19°19°
14°
enige
Søn6/9
18°18°18°
13°
enige
Man7/9
18°18°18°
12°
enige

Vejret i Taastrup - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Taastrup ligger i Region Hovedstaden og har omkring 35.238 indbyggere. Vejret her er præget af Øresund og den østlige placering, hvor vejret ofte kommer ind vestfra over Sjælland.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Taastrup over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 90 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 4.-plads (83). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Taastrup har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Vejret i Taastrup i tal

Det regner i gennemsnit 135 dage om året i Taastrup - vådest i juli, og flest soltimer får du i juni.

Varmeste dag
29,5°
2020–2024
Koldeste dag
-10,7°
2020–2024
Regnvejrsdage
135
om året i snit
Flest sol
Juni
13,2 t/dag
Vådeste måned
Juli
81 mm
Indbyggere
35.238
deler vejret her

Rekorder og gennemsnit beregnet på 2020–2024 (ERA5-reanalyse via Open-Meteo). Indbyggertal fra seneste opgørelse.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Taastrup i september på cirka 18,5° om dagen og 11,7° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 29,5°, den koldeste faldt til -10,7°.

Sommeren 2026 i Taastrup

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Taastrup fik 13 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
13 mod 12 typisk
Tropenætter
1
Nedbør
74 mm
Soltimer
604
Kraftigste vindstød
71,6 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Taastrup måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag29,5°2020–2024
Koldeste dag-10,7°2020–2024
Varmeste måned21,5°august
Placeringnr. 53varmeste by →

Med typiske somre omkring 21,5° er Taastrup Danmarks nr. 53 varmeste by om sommeren og nr. 207 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Taastrup er august normalt den varmeste måned med omkring 21,5° om dagen, mens januar er koldest med cirka 4,6°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,7° og nætterne på 6,5°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 29,5°, den koldeste faldt til -10,7°.

MånedDagNat
januar4,6°0,5°
februar5,7°0,7°
marts7,6°0,8°
april10,9°2,8°
maj15,7°7,7°
juni20,4°12,2°
juli20,6°13,7°
august21,5°13,8°
september18,5°11,7°
oktober13,4°8,4°
november8,4°4,6°
december4,7°1,2°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Taastrup

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Taastrup?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,62 mm
GFS±1,00 mm
ICON±1,16 mm
DMI±1,60 mm
YR±1,76 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Taastrup lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Taastrup?

Næste tørvejrsdag i Taastrup: søndag 6/9.

i dag1,7 mm
i morgen2,6 mm
torsdag 3/96,3 mm
fredag 4/96,7 mm
lørdag 5/90,8 mm
søndag 6/90,0 mm
mandag 7/93,6 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Taastrup mod nabobyerne

Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.

Byjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Taastrup4,6°5,7°7,6°10,9°15,7°20,4°20,6°21,5°18,5°13,4°8,4°4,7°
Albertslund4,7°5,7°7,6°10,8°15,7°20,4°20,5°21,2°18,4°13,4°8,5°4,8°
Ishøj4,7°5,7°7,6°10,8°15,7°20,4°20,5°21,2°18,4°13,4°8,5°4,8°

Sommeren 2026 i Taastrup

Taastrup har fået 13 sommerdage over landsmedianen.

13sommerdage
landsmedian 12
1tropenætter
604soltimer
landsmedian 609
74mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Taastrup – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Taastrup?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Taastrup har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 90 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Taastrup?
I Taastrup ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 90/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,53° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Taastrup, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Taastrup mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Taastrup inden for to grader i 99 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Taastrup den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Taastrup ligger DMI nr. 4 af 5 med 83 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 90. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Taastrup?
Vejret i Taastrup er præget af Øresund og den østlige placering, hvor vejret ofte kommer ind vestfra over Sjælland. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Taastrup.
Hvad er normalen for vejret i Taastrup?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Taastrup i september på cirka 18,5° om dagen og 11,7° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 29,5°, den koldeste faldt til -10,7°.