English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerVester Hassing

Vejret i Vester Hassing

Opdateret 02:00 · Nordjylland
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Vester Hassing, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Vester Hassing mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Vester Hassing

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Vester Hassing og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Vester Hassing i Region Nordjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 96%
TV2 Vejret
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 96%
YR
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 96%

Lige nu i Vester Hassing: 14°, overskyet. I dag op til 19°, i morgen 18°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Vester Hassing – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 19° i Vester Hassing, og modellerne er uenige med 2,3° spredning. I morgen 18°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
12°
18°
13°
0,7 mm
18°
12°
2,8 mm
16°
12°
11,2 mm
18°
12°
0,6 mm
18°
13°
1,8 mm
18°
12°
5,4 mm
ECMWFIFS · EU-standard
19°
13°
18°
13°
3,2 mm
18°
11°
5,8 mm
15°
12°
13,3 mm
18°
12°
0,7 mm
18°
13°
0,8 mm
18°
12°
3,0 mm
YR / METMET Norway
19°
13°
17°
13°
3,8 mm
18°
12°
4,1 mm
16°
12°
11,2 mm
18°
12°
0,6 mm
18°
13°
1,8 mm
18°
12°
5,4 mm
GFSNOAA · USA
20°
13°
18°
12°
0,3 mm
16°
9,5 mm
17°
12°
2,1 mm
16°
12°
3,3 mm
17°
11°
19°
10°
0,3 mm
ICONDWD · Tyskland
18°
13°
17°
12°
2,4 mm
17°
11°
13,0 mm
16°
14°
13,5 mm
16°
13°
16°
12°
0,3 mm
17°
13°
0,3 mm
Konsensusgennemsnit · spredning
19°
13°
±2,3°
18°
12°
±1,1°
17°
11°
±2,6°
16°
13°
±1,5°
17°
12°
±2,1°
17°
12°
±1,5°
18°
12°
±1,2°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Vester Hassing?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Vester Hassing rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 91/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,49° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Vester Hassing skiller kun 1 point TV2 Vejret fra ICON. Det er tæt nok til, at en anden måleperiode kunne have byttet om på dem. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 91 ud af 100 ligger Vester Hassing tæt på landsgennemsnittet på 93.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
91
/100nr. #1
±0,49°inden for 2°: 100%±0,58 mm89%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
I
ICON
DWD (Tyskland)
90
/100nr. #2
±0,57°inden for 2°: 98%±0,93 mm87%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
85
/100nr. #3
±0,81°inden for 2°: 96%±1,05 mm69%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
YR logo
YR
MET Norway
83
/100nr. #4
±0,93°inden for 2°: 88%±1,34 mm61%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge
G
GFS
NOAA (USA)
78
/100nr. #5
±1,22°inden for 2°: 87%±1,05 mm42%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°19°19°
13°
enige
I morgen2/9
18°18°17°
13°
enige
Tor3/9
18°18°18°
12°
enige
Fre4/9
16°15°16°
12°
enige
Lør5/9
18°18°18°
12°
enige
Søn6/9
18°18°18°
13°
enige
Man7/9
18°18°18°
12°
enige

Vejret i Vester Hassing - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Vester Hassing ligger i Region Nordjylland og har en mindre by. Vejret her er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Vester Hassing over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 91 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 3.-plads (85). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Vester Hassing har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vester Hassing i september på cirka 17,8° om dagen og 11,3° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 31,4°, den koldeste faldt til -14,1°.

Sommeren 2026 i Vester Hassing

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Vester Hassing fik 12 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
12 mod 12 typisk
Tropenætter
0
Nedbør
70 mm
Soltimer
633
Kraftigste vindstød
73,4 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Vester Hassing måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag31,4°2020–2024
Koldeste dag-14,1°2020–2024
Varmeste måned20,7°august
Placeringnr. 164varmeste by →

Med typiske somre omkring 20,7° er Vester Hassing Danmarks nr. 164 varmeste by om sommeren og nr. 243 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Vester Hassing er august normalt den varmeste måned med omkring 20,7° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,5°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,4° og nætterne på 6°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 31,4°, den koldeste faldt til -14,1°.

MånedDagNat
januar4,6°0,4°
februar5,8°0,7°
marts7,5°0,2°
april10,8°2,4°
maj15,7°7,1°
juni20,1°11,4°
juli20,1°12,8°
august20,7°12,9°
september17,8°11,3°
oktober12,9°7,8°
november8,3°
december4,5°0,6°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Vester Hassing

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Vester Hassing?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,58 mm
ICON±0,93 mm
DMI±1,05 mm
GFS±1,05 mm
YR±1,34 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Vester Hassing lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Vester Hassing?

Næste tørvejrsdag i Vester Hassing: i dag.

i dag0,0 mm
i morgen2,4 mm
torsdag 3/95,8 mm
fredag 4/911,2 mm
lørdag 5/90,6 mm
søndag 6/90,8 mm
mandag 7/93,0 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Vester Hassing mod nabobyerne

Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.

Byjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Vester Hassing4,6°5,8°7,5°10,8°15,7°20,1°20,1°20,7°17,8°12,9°8,3°4,5°
Gandrup4,7°5,7°7,1°10,1°15°19,4°19,7°20,2°17,5°12,8°8,5°4,7°
Storvorde4,6°5,8°7,6°10,8°15,8°20,1°20,1°20,8°17,8°12,9°8,3°4,4°
Klarup4,6°5,8°7,6°10,8°15,8°20,1°20,1°20,8°17,8°12,9°8,3°4,4°

Sommeren 2026 i Vester Hassing

Vester Hassing har fået 12 sommerdage præcis på landsmedianen.

12sommerdage
landsmedian 12
0tropenætter
633soltimer
landsmedian 609
70mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Vester Hassing – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Vester Hassing?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Vester Hassing har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 91 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Vester Hassing?
I Vester Hassing ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 91/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,49° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Vester Hassing, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Vester Hassing mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Vester Hassing inden for to grader i 100 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Vester Hassing den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Vester Hassing ligger DMI nr. 3 af 5 med 85 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 91. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Vester Hassing?
Vejret i Vester Hassing er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Vester Hassing.
Hvad er normalen for vejret i Vester Hassing?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vester Hassing i september på cirka 17,8° om dagen og 11,3° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 31,4°, den koldeste faldt til -14,1°.