English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerVissenbjerg

Vejret i Vissenbjerg

Opdateret 02:00 · Syddanmark
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Vissenbjerg, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Vissenbjerg mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Vissenbjerg

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Vissenbjerg og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Vissenbjerg i Region Syddanmark sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%
TV2 Vejret
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%
YR
14°
Delvist skyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%

Lige nu i Vissenbjerg: 14°, delvist skyet. I dag op til 19°, i morgen 19°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Vissenbjerg – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 19° i Vissenbjerg, og modellerne er enige inden for 1,7°. I morgen 19°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
18°
14°
1,5 mm
18°
13°
9,4 mm
19°
14°
6,8 mm
20°
15°
6,1 mm
19°
13°
1,5 mm
17°
11°
5,4 mm
17°
11°
6,9 mm
ECMWFIFS · EU-standard
19°
13°
2,9 mm
18°
13°
4,6 mm
18°
14°
5,2 mm
20°
14°
8,0 mm
19°
13°
0,7 mm
17°
11°
0,8 mm
17°
11°
8,0 mm
YR / METMET Norway
18°
14°
0,2 mm
18°
14°
1,6 mm
19°
14°
3,2 mm
20°
15°
6,1 mm
19°
13°
1,5 mm
17°
11°
5,4 mm
17°
11°
6,9 mm
GFSNOAA · USA
20°
13°
0,4 mm
19°
12°
1,3 mm
19°
10°
7,9 mm
17°
12°
20,7 mm
17°
12°
0,7 mm
18°
12°
18°
12°
ICONDWD · Tyskland
18°
13°
0,7 mm
19°
13°
2,0 mm
18°
14°
5,0 mm
19°
14°
14,4 mm
17°
12°
18°
12°
17°
12°
Konsensusgennemsnit · spredning
19°
13°
±1,7°
19°
13°
±1,7°
19°
13°
±1,3°
19°
14°
±2,7°
18°
13°
±2,5°
18°
11°
±1,1°
17°
11°
±1,3°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Vissenbjerg?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Vissenbjerg rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 92/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,45° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Vissenbjerg skiller kun 1 point ICON fra TV2 Vejret. Det er tæt nok til, at en anden måleperiode kunne have byttet om på dem. Det er værd at bemærke, for på landsplan er det TV2 Vejret, der vinder oftest. Her gør ICON det bedre. ICON vinder på temperaturen, mens TV2 Vejret kommer tættest på, når det gælder nedbør. Med 92 ud af 100 ligger Vissenbjerg tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
92
/100nr. #1
±0,45°inden for 2°: 100%±0,56 mm90%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
I
ICON
DWD (Tyskland)
91
/100nr. #2
±0,48°inden for 2°: 98%±1,85 mm89%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
89
/100nr. #3
±0,62°inden for 2°: 99%±1,35 mm79%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872
G
GFS
NOAA (USA)
85
/100nr. #4
±0,86°inden for 2°: 97%±0,85 mm64%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
YR logo
YR
MET Norway
81
/100nr. #5
±1,04°inden for 2°: 90%±1,40 mm56%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
18°19°18°
13°
enige
I morgen2/9
18°18°18°
13°
enige
Tor3/9
19°18°19°
14°
enige
Fre4/9
20°20°20°
14°
enige
Lør5/9
19°19°19°
13°
enige
Søn6/9
17°17°17°
11°
enige
Man7/9
17°17°17°
11°
enige

Vejret i Vissenbjerg - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Vissenbjerg ligger i Region Syddanmark og har en mindre by. Vejret her er præget af både Vesterhavet mod vest og det lune Lillebælt, så vind og nedbør kan skifte over korte afstande.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Vissenbjerg over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 92 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 3.-plads (89). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Vissenbjerg har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vissenbjerg i september på cirka 18,4° om dagen og 11,2° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 32,6°, den koldeste faldt til -15,6°.

Sommeren 2026 i Vissenbjerg

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Vissenbjerg fik 13 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
13 mod 12 typisk
Tropenætter
1
Nedbør
92,1 mm
Soltimer
612
Kraftigste vindstød
69,5 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Vissenbjerg måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag32,6°2020–2024
Koldeste dag-15,6°2020–2024
Varmeste måned21,3°august
Placeringnr. 127varmeste by →

Med typiske somre omkring 21,3° er Vissenbjerg Danmarks nr. 127 varmeste by om sommeren og nr. 138 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Vissenbjerg er august normalt den varmeste måned med omkring 21,3° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,6°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12,6° og nætterne på 6,1°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 32,6°, den koldeste faldt til -15,6°.

MånedDagNat
januar4,8°0,8°
februar0,8°
marts8,1°0,8°
april11°2,4°
maj15,8°7,2°
juni20°11,2°
juli20,1°12,5°
august21,3°13,3°
september18,4°11,2°
oktober13,3°8,2°
november8,3°4,1°
december4,6°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Vissenbjerg

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Vissenbjerg?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,56 mm
GFS±0,85 mm
DMI±1,35 mm
YR±1,40 mm
ICON±1,85 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Vissenbjerg lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Vissenbjerg?

Ingen af de næste 7 dage ser tørre ud i Vissenbjerg lige nu.

i dag0,7 mm
i morgen2,0 mm
torsdag 3/95,2 mm
fredag 4/98,0 mm
lørdag 5/90,7 mm
søndag 6/90,8 mm
mandag 7/96,9 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Vissenbjerg mod nabobyerne

Typiske dagtemperaturer pr. måned, beregnet ens for alle byer, så de kan sammenlignes direkte.

Byjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Vissenbjerg4,8°8,1°11°15,8°20°20,1°21,3°18,4°13,3°8,3°4,6°
Tommerup Stationsby4,8°8,1°11°15,8°20°20,1°21,3°18,4°13,3°8,3°4,6°
Årup4,9°7,9°10,9°15,7°19,8°20°21,1°18,4°13,4°8,6°4,8°
Tommerup4,8°8,1°11°15,8°20°20,1°21,3°18,4°13,3°8,3°4,6°

Sommeren 2026 i Vissenbjerg

Vissenbjerg har fået 13 sommerdage over landsmedianen.

13sommerdage
landsmedian 12
1tropenætter
612soltimer
landsmedian 609
92mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Vissenbjerg – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Vissenbjerg?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Vissenbjerg har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 92 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Vissenbjerg?
I Vissenbjerg ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 92/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,45° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Vissenbjerg, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Vissenbjerg mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Vissenbjerg inden for to grader i 100 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Vissenbjerg den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Vissenbjerg ligger DMI nr. 3 af 5 med 89 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 92. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Vissenbjerg?
Vejret i Vissenbjerg er præget af både Vesterhavet mod vest og det lune Lillebælt, så vind og nedbør kan skifte over korte afstande. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Vissenbjerg.
Hvad er normalen for vejret i Vissenbjerg?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vissenbjerg i september på cirka 18,4° om dagen og 11,2° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 32,6°, den koldeste faldt til -15,6°.