English
tjekvejr.dkfem vejrmodeller · ét overblik
Vejr Regn & radar Pollen & luft Klima
ForsidenByerVrå

Vejret i Vrå

Opdateret 02:00 · Nordjylland
Kort svartjekvejr sammenligner fem vejrmodeller – DMI, ECMWF, YR/MET, GFS og ICON – for Vrå, time for time og 14 dage frem. Er modellerne enige, er prognosen sikker; er de uenige, er vejret i Vrå mere usikkert. Vælg en dag nedenfor og se, hvor enige de er.

Vejret i morgen og i weekenden i Vrå

Time for time · alle modeller side om side

Se hvordan vejret bliver i morgen i Vrå og i weekenden herunder – time for time og 14 dage frem, med DMI, ECMWF, YR/MET og GFS side om side. Er modellerne enige, er udsigten for Vrå i Region Nordjylland sikker; er de uenige, ved du på forhånd, at vejret er mere usikkert.

Sikkerhed: Høj · spredning 0,0°
DMI
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%
TV2 Vejret
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%
YR
14°
Overskyet
Føles som 14°·Luftfugtighed 99%

Lige nu i Vrå: 14°, overskyet. I dag op til 18°, i morgen 17°.

Kunne ikke hente vejrdata

Der opstod en midlertidig fejl. Prøv igen.

Time for time

De næste 24 timer i Vejret i Vrå – alle tre tjenester
DMITV2 VejretYR

Alle prognoser side om side

Det du ikke får hos DMI eller TV2

DMI, TV2 og de andre bygger hver især på vejrmodeller som DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET og GFS. Vi viser modellerne direkte, så du kan se hvor de er enige – og hvor de er uenige.

Kort svarI dag 18° i Vrå, og modellerne er enige inden for 1,2°. I morgen 17°.
KonsensusKoldVarmUenige (>3°)
ModelI dag
1/9
I morgen
2/9
Tor
3/9
Fre
4/9
Lør
5/9
Søn
6/9
Man
7/9
DMIHARMONIE AROME
17°
12°
17°
13°
1,0 mm
18°
0,5 mm
15°
13°
5,2 mm
17°
14°
17°
13°
1,8 mm
17°
12°
7,8 mm
ECMWFIFS · EU-standard
18°
13°
0,2 mm
17°
14°
2,9 mm
18°
12°
1,6 mm
15°
12°
7,0 mm
17°
13°
0,6 mm
17°
13°
0,5 mm
17°
12°
4,0 mm
YR / METMET Norway
18°
13°
17°
12°
6,9 mm
18°
12°
1,0 mm
15°
13°
5,2 mm
17°
14°
17°
13°
1,8 mm
17°
12°
7,8 mm
GFSNOAA · USA
18°
13°
17°
13°
1,2 mm
16°
12°
4,4 mm
16°
13°
4,4 mm
16°
13°
6,2 mm
17°
13°
18°
10°
0,3 mm
ICONDWD · Tyskland
17°
13°
17°
13°
1,5 mm
16°
12°
9,5 mm
16°
14°
13,7 mm
15°
13°
0,3 mm
16°
13°
1,2 mm
17°
14°
0,6 mm
Konsensusgennemsnit · spredning
18°
13°
±1,2°
17°
13°
±0,8°
17°
11°
±2,2°
16°
13°
±1,0°
17°
13°
±2,2°
17°
13°
±1,6°
17°
12°
±1,2°

Tjek kilderne direkte

Hvilken vejrudsigt rammer mest præcist i Vrå?

Vores præcisions-score - målt mod det vejr, der faktisk kom
🏆 I Vrå rammer TV2 Vejret mest præcist lige nu – præcisions-score 94/100, gennemsnitlig temperaturafvigelse ±0,34° målt mod ERA5 de seneste 45 dage. Sammenlign din by →

I Vrå er billedet klart. TV2 Vejret ligger 6 point foran YR og bliver ikke truet. TV2 Vejret er bedst på både temperatur og nedbør, og det er sjældnere, end man skulle tro. Med 94 ud af 100 ligger Vrå tæt på landsgennemsnittet på 93. Bedste udsigt ramte inden for to grader hver eneste dag i perioden.

TjenestePræcisions-score🌡 Temp.🌧 Nedbør🎯 Inden for 1°🍎 App Store▶️ Google PlayDrevet af
TV2 Vejret logo
TV2 Vejret ★ Bedst
ECMWF
94
/100nr. #1
±0,34°inden for 2°: 99%±0,40 mm96%inden for 1°4,343k anmeldelser3,0TV 2 DanmarkOdense · bygger på ECMWF
YR logo
YR
MET Norway
89
/100nr. #2
±0,62°inden for 2°: 100%±1,39 mm81%inden for 1°3,3499 anmeldelser4,249k anmeldelserMET Norway & NRKOslo, Norge
G
GFS
NOAA (USA)
87
/100nr. #3
±0,71°inden for 2°: 97%±0,99 mm80%inden for 1°ingen appingen appNOAA / NWSUSA
I
ICON
DWD (Tyskland)
86
/100nr. #4
±0,75°inden for 2°: 94%±1,08 mm78%inden for 1°ingen appingen appDWD – Deutscher WetterdienstOffenbach, Tyskland
DMI logo
DMI
HARMONIE
85
/100nr. #5
±0,82°inden for 2°: 92%±1,33 mm72%inden for 1°4,385k anmeldelser3,417k anmeldelserDanmarks Meteorologiske InstitutKøbenhavn · grundlagt 1872

Præcisions-scoren lægger temperatur- og nedbørs-afvigelse sammen til ét tal fra 0 til 100, målt mod det vejr der faktisk kom de seneste 45 dage. Se metoden →

14-dages udsigt

Højeste pr. dag: DMI · TV2 Vejret · YR
I dag1/9
17°18°18°
13°
enige
I morgen2/9
17°17°17°
13°
enige
Tor3/9
18°18°18°
11°
enige
Fre4/9
15°15°15°
13°
enige
Lør5/9
17°17°17°
13°
enige
Søn6/9
17°17°17°
13°
enige
Man7/9
17°17°17°
12°
enige

Vejret i Vrå - lokalt, og hvem der rammer mest præcist

Vrå ligger i Region Nordjylland og har en mindre by. Vejret her er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt.

Vi har målt, hvor tæt de store vejrudsigter faktisk ramte i Vrå over de seneste 45 dage - ved at holde hver models forudsigelse op mod den målte temperatur og nedbør. Mest præcis var TV2 Vejret med en samlet træfsikkerhed på 94 ud af 100. DMI, som de fleste søger efter, landede på en 5.-plads (85). Det gør ikke DMI ubrugelig - men i Vrå har det de seneste uger betalt sig at se flere udsigter frem for at stole blindt på én, og det er præcis, hvad du kan her.

Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vrå i september på cirka 17,6° om dagen og 11,5° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 30°, den koldeste faldt til -13,4°.

Sommeren 2026 i Vrå

Målt 20. juni til 3. august · ERA5

Vrå fik 13 sommerdage, tæt på landsmedianen på 12.

Sommerdage
13 mod 12 typisk
Tropenætter
0
Nedbør
66,5 mm
Soltimer
642
Kraftigste vindstød
72,4 km/t

Sommerdag: et døgn med mindst 25 grader. Tropenat: temperaturen kom aldrig under 20. Tallene er beregnet for et område på cirka ni kilometer, ikke aflæst på et termometer; ved kyst og på øer ligger de systematisk lavt. DMI's stationer er den officielle kilde til lokale rekorder. Se alle 98 kommuner →

Gennemsnitsvejret i Vrå måned for måned

Normaler 2020–2024 · dag / nat
Varmeste dag30°2020–2024
Koldeste dag-13,4°2020–2024
Varmeste måned20,3°august
Placeringnr. 324varmeste by →

Med typiske somre omkring 20,3° er Vrå Danmarks nr. 324 varmeste by om sommeren og nr. 332 mildeste om vinteren ud af 360 byer.

I Vrå er august normalt den varmeste måned med omkring 20,3° om dagen, mens december er koldest med cirka 4,3°. Året rundt ligger dagtemperaturen i snit på 12° og nætterne på 6,2°. Den varmeste dag i 2020–2024 nåede 30°, den koldeste faldt til -13,4°.

MånedDagNat
januar4,5°0,5°
februar5,4°0,8°
marts7,1°0,5°
april10,6°2,7°
maj15,3°7,4°
juni19,3°11,6°
juli19,4°13,1°
august20,3°13,2°
september17,6°11,5°
oktober12,6°
november8,2°4,1°
december4,3°0,6°

Kilde: ERA5-reanalyse (Copernicus/ECMWF) via Open-Meteo, normaler 2020–2024.

Målt for Vrå

Tal kun vi har · opdateret hver nat

Hvem rammer regnen i Vrå?

Gennemsnitlig afvigelse i mm pr. dag, målt mod det vejr der faktisk kom, de seneste 45 dage. Kortere søjle er bedre.

TV2 Vejret±0,40 mm
GFS±0,99 mm
ICON±1,08 mm
DMI±1,33 mm
YR±1,39 mm

TV2 Vejret rammer nedbøren bedst i Vrå lige nu. Se hele præcisions-scoren →

Hvornår bliver det tørvejr i Vrå?

Næste tørvejrsdag i Vrå: i dag.

i dag0,0 mm
i morgen1,5 mm
torsdag 3/91,6 mm
fredag 4/95,2 mm
lørdag 5/90,3 mm
søndag 6/91,2 mm
mandag 7/94,0 mm

Forventet nedbør pr. dag som median af fem modeller. Grøn er under 0,5 mm. Se radaren for lige nu →

Sommeren 2026 i Vrå

Vrå har fået 13 sommerdage over landsmedianen.

13sommerdage
landsmedian 12
0tropenætter
642soltimer
landsmedian 609
67mm nedbør
landsmedian 80

Optalt fra 1. juni, samme metode for alle byer. Se hele landet kommune for kommune →

Vejret i Vrå – ofte stillede spørgsmål

Modeller, udsigt og usikkerhed
Hvor mange vejrmodeller sammenligner tjekvejr for Vrå?
Fem uafhængige modeller side om side: DMI HARMONIE, ECMWF, YR/MET Norway, NOAA GFS og DWD ICON. I Vrå har TV2 Vejret ramt mest præcist de seneste 45 dage med 94 ud af 100.
Hvilken vejrudsigt er mest præcis i Vrå?
I Vrå ramte TV2 Vejret temperaturen mest præcist de seneste 45 dage – en præcisions-score på 94/100 med en gennemsnitlig afvigelse på ±0,34° målt mod ERA5 (det vejr, der faktisk kom). Vi måler alle fem tjenester – DMI, TV2 Vejret, YR, GFS og ICON – for Vrå, og den mest præcise kan skifte fra by til by. Se hele scoreboardet med alle fem tjenester på denne side.
Hvornår er vejret i Vrå mest usikkert?
Når de fem modeller er uenige. Vi markerer de dage, hvor spredningen mellem varmeste og koldeste model er over 3 grader. Til sammenligning ramte den bedste udsigt i Vrå inden for to grader i 99 procent af døgnene i måleperioden.
Er tjekvejrs udsigt for Vrå den samme som DMI?
Nej. DMI er én af de fem modeller, vi viser. I Vrå ligger DMI nr. 5 af 5 med 85 ud af 100, mens TV2 Vejret fører med 94. Vi viser dem side om side, så du selv kan vurdere udsigten.
Hvad påvirker vejret i Vrå?
Vejret i Vrå er præget af Vesterhavet og Kattegat helt tæt på, hvor det ofte blæser og vejret skifter hurtigt. Det giver lokale forskelle i nedbør og vind sammenlignet med resten af landet, og er en af grundene til, at modellerne nogle dage er uenige om netop Vrå.
Hvad er normalen for vejret i Vrå?
Baseret på tal fra 2020–2024 ligger normalen for Vrå i september på cirka 17,6° om dagen og 11,5° om natten. Den varmeste dag i perioden nåede 30°, den koldeste faldt til -13,4°.